X

Yazar: 28 Temmuz 2020

Web Sitesinde Ziyaretçiler En Çok Nelere Dikkat eder?

Web sitelerinde ziyaretçilerin en çok dikkat ettikleri yer sol üst köşedir. Bunun sebebi de okuma alışkanlıkları olarak bilinmektedir. Ziyaretçiler web sitesine girdiklerinde en üst kısımda başlıklarla ve ya görsellerle yönlendirilirse, sitede alışık oldukları bir şekilde gezinebileceklerdir. Bu yüzden, web sitesi tasarlarken logonun ve sitenin isminin sol üst köşede yer alması önemlidir.

Web sitesinde sol üst köşede logo ve site ismine ek olarak sitenin içeriğine uygun bir sloganın yer alması, tasarımı ön plana çıkaracaktır. Aynı zamanda ziyaretçilerin sitenin içeriği hakkında ilk izlenimini destekleyecektir. İnsan gözü sol üst kısımdan taramaya başladığı için sizler de özel tasarımınızda kullanabileceğiniz bu yöntem sayesinde avantajlı duruma geçebilirsiniz.

Web sitelerinde çok sayıda reklam bulunması, kullanıcılar için yararlı değildir. Neredeyse sitenin tamamını kaplayan reklam alanları kullanıcılar tarafından olumsuz bir durum olarak algılanmaktadır. Bu sebeple, web sitesi tasarımında bu alanları dozunda kullanmanız ve reklam alanlarını doğru şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Banner tarzı olan hareketli reklamlar hem göz yorucu bir tasarım ortaya çıkartır hem de web sitenizi ziyaret edenlerin siteyi daha yavaş görüntülemesine de yol açabilir.

Web sitenizin tasarımıyla hedef kitlenize hitap edebilmeyi başardıysanız sıra içeriklerinizle ziyaretçilerinize hitap etmeye gelmiş demektir. İçeriklerinizin ürün ve hizmetleriniz ya da bireysel sayfanız ile ilişkili olması sizi diğer web sitelerinden bir adım önde tutacaktır. Ziyaretçiler için fayda sağlayabilecek olan özgün ve güncel içerikler ürettiğiniz zaman rakiplerinizin önüne geçebilir ve arama motorlarının da sizi daha üst sıralara taşıyabilmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Web sitesi tasarımlarında SEO çalışmalarının etkisini asla unutmamalısınız. SEO kriterleri arasında yer alan özgün ve yararlı içeriklerin gücünden yararlanarak web sitenizin arama motorlarının gözünde daha değerli olmasını sağlayabilirsiniz. İçeriklerinizi oluştururken her zaman kullanıcılar için de yararlı olabilecek içerikler oluşturmaya dikkat ederseniz aynı zamanda arama motorlarının gözünde de faydalı içerikler üretmiş olursunuz.