X

Yazar: 28 Temmuz 2020

Ucuz Zannedilen Web Siteleri

Hataya düşülmesine neden olan bir başka unsur ise arama motorlarında, sosyal medyada ya da web sitelerinde karşılaşılan, 100 TL civarında web sitesi sahibi olma vaadi sunan reklamlardır. 100 TL civarında bir ücret verilerek, başka hiç bir şey yapmadan, son derece kaliteli ve kullanışlı bir web sitesine sahip olunacağı zannedilir. Zaten söz konusu reklamlarda da öyle olacağı düşündürülür. Fakat bu ücretlere satılan web sitelerinin hemen hemen hepsi hem basit hemde sizin tarafınızdan bir panel aracılığıyla yapılması gereken web siteleridir.

Karşınızda kayda değer bir muhatap yoktur, olsa dahi sizi eğitim videolarına yönlendirir. Siz başlarsınız neyi, nereden, nasıl yapacağınızı öğrenmeye. Öğrenmek ve öğrendiklerinizi uygulamak için ciddi çaba harcamanızın yanı sıra sonuç olarak ortaya çıkan web sitesi kaliteli ve günümüz standartlarına uygun olmaz.

Bu sistemlerin neden olduğu bir diğer sıkıntı, bu ücretlere web sitesi yapıldığının zannedilmesine neden olmalıdır. Bu fiyatları gören web sitesi sahibi olmak isteyen kişiler, web sitesi yapan kişileri arar ve kendilerine sunulan ücreti çok yüksek bulurlar. Halbuki 100 TL civarında satılan web sitelerini, web sitesi sahibi olmak isteyen kişi yapar ve ortaya kaliteli bir web sitesi çıkmaz. Web tasarım hizmeti veren firmalar ise A’dan Z’ye web sitesini yapar, teslim eder ve destek verir.

Bu nedenle piyasada 100 TL civarında satılan web sitelerine bakıp, ucuz web sitesi sahibi olunabileceğinin zannedilmesi çok ciddi hatalara düşme konusunda önemli rol oynar.

Tanıdığa web sitesi yaptırmak Aslında bir hata değil, nispeten isabetli bir davranıştır. Özellikle bizim ülkemizde bir iş yaptırma söz konusu olduğunda ilk bakılan yer yakın çevredir. Fakat bunun bir hataya dönüştüren büyük oranda web sitesi yaptırmak isteyen kişidir. Çünkü tanıdık olması nedeniyle ucuz web sitesi yaptırmak ister ve web sitesi yapılması sürecinde sahip olunması gereken ciddiyet ve profesyonellik bir anda ortadan kalkar.

Ciddiyet ve profesyonellik olmadığında da, web sitesi yaptırmak isteyen zaten düşük ücrete web sitesi yaptırmak istemesinin yanı sıra, web sitesi için gereksiz taleplerde bulunur. Web sitesi yapan kişide hem işi geciktirir hemde ortaya kaliteli bir iş çıkarmaz. Hem web sitesi yaptıran kişi geç ve kalitesiz işten hemde web sitesi yapan kişi düşük ücret ve gereksiz taleplerden dolayı sıkıntı yaşar.

Bu nedenle web sitesi yaptıracak olan kişi tanıdığa web sitesi yaptırmak istese dahi işin hakkı ne ise onu vermeli, indirim talebi de cüzi oranda olmalıdır. Ayrıca her iki tarafta yapılması gereken iş için “iş başka, arkadaşlık başka” mantığında hareket edip, gerekli ciddiyet ve profesyonelliği sağlamalıdır.