X

Yazar: 27 Temmuz 2020

SOSYAL MEDYA NEDEN SEO İÇİN ÖNEMLİ

İçerik pazarlaması, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve sosyal medya yönetimi, ayrı ayrı planlanabilir ve yürütülebilir. Her birini bireysel bir çaba olarak görebilirsiniz. Bununla birlikte, bu stratejileri birbiriyle birlikte kullanırsanız ve beraber güçlendirirseniz sonuçlar çok daha etkili olacaktır.

İçerik, daha fazla bağlantı çekerek SEO kampanyanızı güçlendirir ve belirli anahtar sözcük öbekleri ve sosyal medya içeriklerini, erişim alanınızı genişleterek içerik kampanyanıza yönlendirir.

Peki sosyal medya SEO’ya tam olarak ne yapıyor? Sosyal medya kampanyanız organik arama sıralamalarını iyileştirebilir mi?

 SİTE İÇİ BAĞLANTILARINIZIN GÜCÜ

Google’ın belirli bir sorgu için sonuçları sıralarken dikkate alması gereken iki ana faktör vardır: alaka düzeyi ve yetki. Bir girişin alaka düzeyi, verilen arama sorgusunun ihtiyaçlarını ne kadar uygun bir şekilde karşılarsa, yetki ise kaynağın ne kadar güvenilir veya saygın olduğunu belirtir. Yetki, büyük ölçüde, söz konusu sayfanın (ve alanının) gelen bağlantı profiliyle belirlenir.

Bu ilke, sosyal medyanın SEO için önemli olmasının en büyük nedeni ve hepsi de sosyal medyanın bir sendikasyon platformu olarak çalışması yüzünden. Facebook yayınlarındaki, tweet’lerin veya diğer sosyal yayınların bağlantıları, doğrudan arama sıralamalarınızı etkilemez, ancak içeriğinize sağladıkları güçlendirilmiş erişim, etki oluşturan kaynaklardan daha fazla gelen bağlantı çekmenize neden olabilir.

SENKRONİZE BİR PLATFORM OLAN SOSYAL MEDYA

Sosyal medyanın bir pazarlama kanalı olarak sahip olduğu en büyük avantaj, içeriğinize geniş bir kitleye ulaşarak bağlantıları bulma yeteneğidir – ve takip edenlerinizi nasıl oluşturacağınızı biliyorsanız giderek artan bir özelliktir. Bir makalenin sosyal medya üzerine dağıtılması anında yüz binlerce yeni göze açılabilir ve bu okuyucular daha fazla paylaşabilir. Bu, tek başına bir SEO bakış açısıyla çok iyi sonuç vermez, ancak ilgilenen her okuyucu bir blog yazarı, gazeteci, editör olabilir veya kendi çalışmalarınızda referans olarak içeriğinize doğal bir bağlantı kurma potansiyeline sahiptir; , Sosyal medya, gelen bağlantı profilinizin genişliğini ve potansiyelini büyük ölçüde artırabilir ve arttıracak demektir.

Ayrıca, içeriğinizi sosyal medyaya yayınlamak, başka bir sosyal medya görünürlüğünün yolunu açabilir. Google artık içeriği Facebook, Twitter ve muhtemelen daha fazla sosyal medya platformundan indekslemektedir. Zamanlamanız ve uygunluğunuz doğruysa, yayınınız doğrudan arama sonuçlarında gösterilebilir

SOSYAL SİNYALLER

Hipotez, çok sayıda sosyal medya paylaşımı alan makalelerin, algılanan otoriteyi artırdıracağı – ki bu kağıt üzerinde mantıklıdır – ancak ampirik kanıt farklılık göstermektedir. Searchmetrics’in “2015 için en çok 5 sıralama Faktörü” olarak, Google+ + 1’lerin sıralamaları 0.31, Facebook paylaşımları 0.28, Tweetler 0.23 ve Pinterest pimleri 0.23 ile korelasyon gösterdi. Moz, benzer sayıdaki raporunu aynı saatlerde yayımladı. Nedenlilikle nedensellik ilişkisini eşitlemek mümkün değilse de, daha fazla hisse ile yazılmış makalelerin daha fazla görünürlük, trafik ve gelen bağlantılar içerdiği söylenebilir, bu nedenle her iki durumda da gerçek bir SEO fayda var.

KİŞİLER SEVDİKLERİ ŞEYLERİ VE İNANDIKLARI BİR AMACI DESTEKLEMEK İSTERLER

Bir tesisatçı, “Sahtekâr Bir Müteahhiti Nasıl Anlarsınız” veya “Dürüstlüğü Çocuğunuza Öğretmenin 3 Yolu” ile ilgili içerik yayınladığında ne olur? İnsanın dikkatini çeker. Herkes dürüstlüğü ve fazileti desteklemektedir; bu nedenle, destek göstermek ve kim olduklarını kanıtlamak için bir paylaşımda bulunacaklardır. Ayrıca bir şey için tepki veriyor ve diğer müteahhitlerin bahsetmediği şeyler hakkında konuşuyorsunuz. Bu, sizi ve içeriklerinizi diğelerinden ayırır.

Doğrudan sıhhi tesisatla mı ilgili konular paylaştık? Her zaman değil. Ancak müşterileriniz bağımlı olabilecek birilerini, güvenebilecekleri insanları isterler. Mutfakları sular altında kaldığında ihtiyaç duydukları şey budur. Ve çok yüksek ihtimalle, en geniş sertifikalarla tesisatçı işe almaktan ziyade daha dürüst, güvenilir olanı seçeceklerdir.  

İNSANLAR İLETİŞİMDE KALMAK İSTERLER

Hepimiz sosyal varlıklarız ve iletişim kurma ihtiyacı içerisindeyiz. Sosyal medyanın etkin kullanımıdan önce buluşmalarla, kafe, restoranlarda bir araya gelerek, faaliyetlere kataılarak birbirimizden haberdar olabilirken, sosyal medya ile beraber sürekli iletişimde olabileceğimiz platformlara sahibiz. Ağımızdaki herkesle “paylaşım” yapabiliyoruz. Yeni alınan bir arabaya beğenerek bir terfiye yorum yaparak arkadaşlarımıza destek olabiliyoruz.

Peki İşiniz bunu nasıl kullanabilir?

İçeriğinizin paylaşılmasını istiyorsanız, yalnızca orta dereceli değil, son derece önemli olan en azından bir şey sağlamalısınız. Yararlı olduğu müddetçe bir teklif, istatistik, haberler, adım adım rehber veya başka bir şey paylaşılır. Beğenmek ya da paylaşılmak için neler yapabileceğinizi düşünmekten vazgeçin, izleyicilerinizle bağlantı kurmaya yani sosyalleşmeye çalışın.