X

Yazar: 24 Ağustos 2020

Photoshop Nedir?

Photoshop, Fotoğraf Düzenleme Yazılımı (Photo Editing Software) tanımını kapsayan geniş bir ifadedir. Photoshop ilk olarak 1987 yılında geliştirilmeye başlanmış, ardından Adobe tarafından yazılım lisansı alınarak ilk sürüm ortaya çıkarılmıştır. Günümüze kadar programın birçok versiyonu hizmete sunularak yenilikler eklenmeye ve geliştirilmeye devam edilmiştir. Adobe Photoshop’un dosya biçimi, PSD (Photoshop Document)’dir. Adobe Photoshop CC, dünyanın en gelişmiş grafik tasarım ve dijital görüntüleme yazılımıdır. Görsellerinizi, piksel tabanlı işlemenize olanak sağlar.

 

Günümüz teknolojisinde ilgi çekmek, sıra dışı tasarımlar yoluyla olmaktadır. Örneğin; film izleyeceğimiz zaman seçme aşamasında fragmanlar ve afişler ilk izlenimi oluşturmaktadır. Film, tiyatro gibi birçok etkinliğin poster tasarımları bu programla oluşturulmaktadır. Her türlü tasarlama ve düzenleme ihtiyacını karşıladığı için hitap ettiği kullanıcı kitlesi oldukça geniştir. Günlük fotoğraf düzenleme ihtiyacınızı kenara bırakırsak, iş hayatınızda farkınızı ortaya koyabileceğiniz bir platform ve biliyor olmanızın size katacağı değer büyük bir avantaj kazandırmaktadır.

Görsellerin Photoshop ile Düzenlenmeden Önceki ve Sonraki Hali

Neler için kullanabiliriz?

Photoshop ile yapılabilecekler sınırsızdır. Fotoğraf düzenleme işlemi en temelidir. Hayal gücünüzle Photoshop CC’yi birleştirdiğinizde aklınızda ne varsa gerçeğe dönüştürüp profesyonel çalışmalar yapma imkanı elde edersiniz. Renkler ve efektlerle sıradan fotoğrafları, etkileyici bir hale dönüştürebilirsiniz. Fotoğraf düzenlemelerinin yanı sıra illüstrasyon, poster, afiş, özel çizimler, reklam hazırlama, logo ve web tasarımları yapabilirsiniz. Aynı zamanda 2B ve 3B görüntü değişikliği ve birleştirmesi, video düzenlemesi ve görüntü analizi için çeşitli araçlar sunmaktadır.