X

Yazar: 29 Temmuz 2020

En Popüler 10 Yazılım Dili

En Popüler 10 Yazılım Dili

10. Ruby

Ruby basitliğe odaklanan dinamik, açık kaynaklı bir programlama dilidir. Her gün kullandığımız uygulamalardan bazılarını oluşturmak için kullanılıyor. Ruby on Rails, popüler bir web uygulama çerçevesi olan Ruby’de uygulanmaktadır. Aslında, Twitch, SoundCloud, Hulu, Zendesk, Square ve GitHub gibi uygulamalar Ruby on Rails ile yapıldı.

9. C

C, eski bir tanedir ama iyi bir tanedir. En eski programlama dillerinden biri, 1970’lerde icat edildi. Bugün bile, tüm zamanların en yaygın kullanılan programlama dillerinden biri haline geldi.

8. Shell

Shell betiği, bir işletim sistemine belirli komutları çalıştırması talimatını vermek için tasarlanmış bir bilgisayar programıdır. Shell scriptleri dosyaları değiştirebilir, programları çalıştırabilir ve daha fazlasını yapabilir. Özellikle sistem yöneticileri arasında popülerdir.

7. Typescript

TypeScript, süper güçlere sahip JavaScript gibi tanımlanmıştır. Benzer sözdizimi ve anlambilimiyle, JavaScript ile yakından ilgilidir ve büyük ölçekli uygulamaları destekleyebilir. Bu dil Microsoft tarafından oluşturuldu ve daha popüler hale geliyor ve geçen yıl 11numaradan geliyor.
RedMonk’un bir endüstri analisti olan Stephen O’Grady, JavaScript’le olan benzerliklerinin onu popüler hale getirdiğine dikkat çekiyor. O’Grady Salı günü GitHub Universe konferansında “JavaScript’in temel gücünden yararlanabiliyoruz” dedi.

6. C#

C #, belirgin C Sharp, Microsoft tarafından geliştirilmiştir ve kurumsal müşteriler tarafından kullanılan kurumsal uygulamalar ve yazılımlar oluşturmak için kullanılmıştır. Bu nesne yönelimli programlama dili Java’ya benzer.

5. C++

C ++ 1970’lere dayanır ve genellikle başlangıç seviyesindeki bilgisayar bilimleri derslerinde öğretilir. Birçok işletim sistemindeki, tarayıcıdaki ve oyundaki ana dil olduğu için hala en yaygın kullanılan dillerden biridir.

4. PHP

PHP dinamik ve etkileşimli Web sayfaları yapmak için kullanılır. Facebook ve Yahoo gibi büyük siteler PHP kullanılarak yapıldı, ancak geliştiriciler onu en kötü programlama dillerinden biri olarak alay ettiler.

3. Python

Python üst düzey bir programlama dilidir ve dünyanın en hızlı büyüyen dillerinden biridir. Başlamak kolay bir dildir, ancak genellikle makine öğrenmesi ve veri analizi gibi üst düzey programlama için kullanılır. Python için en popüler derslerden birine “Python’u Zor Yoldan Öğrenin” denir.O’Grady, “Python, okunaklı bir fenomendir” dedi.

2. Java

Java, şu anda Oracle’a ait olan Sun Microsystems tarafından oluşturulan nesne yönelimli bir dildir. Veritabanları için kullanılır, Android uygulamaları geliştirmek, web yazılımları, masaüstü uygulamaları ve daha fazlası için kullanılır. Son derece popüler, büyük sistemler inşa etmenin en sağlam ve güvenilir yollarından biri olarak kabul edilir.

1. Javascript

JavaScript, hem kamu hem de özel depolarda ve dünyanın her yerinden her büyüklükteki organizasyonda en fazla katkıda bulunan GitHub’ta kullanılan en üst dildir. JavaScript, çoğu webin arkasındaki programlama dilidir ve etkileşimli eklentiler ve web siteleri oluşturmak için kullanılır. İşin garibi olsa da, adının yanı sıra Java ile ilgisi de yok.