X
Com ile Com.tr Arasındaki Fark Nedir?

Yazar: 17 Eylül 2020

Com ile Com.tr Arasındaki Fark Nedir?

“com” ve “com.tr” alan adları, internet adreslemesinde kullanılan iki farklı üst düzey alan adıdır.

“com”, “commercial” (ticari) anlamına gelir ve genellikle ticari kuruluşların veya kişilerin web siteleri için kullanılır. Örneğin, example.com veya google.com gibi alan adları com uzantısını kullanır.

“com.tr” ise Türkiye’ye özgü bir üst düzey alan adıdır. “.tr”, Türkiye’nin ülke kodu üst düzey alan adıdır ve Türkiye ile ilişkili web siteleri için kullanılır. “com.tr” ise Türkiye’deki ticari kuruluşların veya kişilerin web siteleri için özel bir alt alan adıdır. Örneğin, example.com.tr gibi bir alan adı, Türkiye’deki bir ticari kuruluşa veya kişiye ait olabilir.

Bu nedenle, “com” ve “com.tr” arasındaki fark, birinin genel ticari web siteleri için kullanılan evrensel bir alan adı uzantısı olduğu, diğerinin ise Türkiye’ye özgü bir ticari web siteleri için kullanılan bir alt alan adı olduğudur.

2022 Tarihinden itibaren com.tr ve daha bir çok alan adı belgesiz olarak alınması kararı alındı.

“com” ve “com.tr” uzantıları, internet adresleri veya domain adları için kullanılan genel üst düzey alan adlarıdır.

“com” üst düzey alan adı, ticari amaçlı internet siteleri için tasarlanmıştır ve dünya genelinde en yaygın kullanılan alan adı uzantısıdır. Bu uzantı, şirketlerin, kuruluşların, bireysel girişimcilerin ve kişisel web sitelerinin yanı sıra, birçok farklı türde web sitesinde kullanılabilir.

“com.tr” uzantısı ise Türkiye’deki ticari internet siteleri için tasarlanmıştır ve “.tr” üst düzey alan adının bir parçasıdır. “.tr” uzantısı, Türkiye’deki internet siteleri için genel olarak kullanılırken, “com.tr” uzantısı, Türkiye’deki ticari siteler için özellikle tercih edilir. Bu uzantı, Türkiye’deki şirketlerin, kuruluşların ve bireysel girişimcilerin web siteleri için kullanılabilir.

Özetle, “com” uzantısı genel olarak ticari amaçlı siteler için kullanılırken, “com.tr” uzantısı özellikle Türkiye’deki ticari siteler için tasarlanmış bir uzantıdır.

Com ile com.tr arasındaki fark nedir? Diye merak edenleriniz mutlaka olmuştur. Sizleri aydınlatmak adına öncelikle com.tr deki tr kısının Türkiye yi belirttiğini söylemek zorundayım. Daha sonra diğeri ise ilk gelen alır hesabı, istenilen yerlerden alınmaktadır. Com.tr uzantılı siteler ise ODTÜ üzerinden alınabilmektedir. Aynı zamanda sitelerin devri konusunda da eğer com.tr uzantılı site kullanıcısıysanız, sitenin devrini gene ODTÜ aracılığıyla yamanız gerekmektedir. Bu sayede sitenizi istediğiniz kişiye devredebilirsiniz. Sitenizin devri esnasında bir sorun yaşamanız durumunda devir işlemlerini iptal etmek suretiyle sitenizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Kullanmış olduğunuz birçok sitenin uzantısı tr şeklindedir. Bunun sebebi ise o sitenin Türkiye menşeili olduğunu belirtmektir.

Com ile Com.tr Arasındaki Fark Nedir? - İnternet Sözlüğü - Bi Tasarım |  Konya Web Tasarımı & Yazılım

Bu şekilde ülkemizde kurulan siteler com.tr şeklinde hazırlanmaktadır. Com tr olan site ODTÜ’ye bağlıdır ve her işlemlerinde ODTÜ’den izin almak zorundadır. Ancak com uzantılı olan site ise serbesttir. Aynı zamanda diğer ülkelerin de ülke kodunun bulunduğu uzantılar bulunmaktadır. Almanya için de Türkiye için tr gibi Fas için mo vesaire. Bu şekilde her site hangi ülkede kurulmuş ise o ülkenin kodunu üzerinde barındırmaktadır. Sitenin işlevselliği açısından bu farkların pek bir önemi bulunmamaktadır. Ancak yurt dışı sayfalarında gezinme izni olmayan internet sağlayıcılarından bu sitelere girmek mümkün değildir. Bu sebeple sadece kendi ülkesi içinde bulunan sitelere girmeniz mümkündür.

Sitelerin uzantılarında bir takım farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Bu denli kalabalık olan internet ortamında bir takım özelliklere göre siteleri ayırt etmek gerekmektedir. Bu sebeple sitelerin ayrılması konusunda ülkeye görelik baz alınmış ve her ülkenin kodlarının bulunduğu site uzantıları oluşturulmuştur. Bu sayede tüm sitelerin bir ülkeye ait olması sağlanmıştır. Com ile com.tr arasındaki farkın çok da önemi yoktur. Sadece uygulama noktasında örneğin siteyi birine devretmek istediğinizde kafanıza göre değil, ODTÜ’ye yazılı olarak bilgi vermek suretiyle devir işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler sayesinde sitenizin devri gerçekleşmiş ve şimdiye kadar size ait olan sitenin başkasına devri gerçekleştirilmiş olur. Sitenizin tasarımıyla veya üst sıralarda çıkmasıyla pek bir alakası olmayan bu durum karşısında çok da kafa yormanıza gerek yoktur. Size ait olan sitenin özelliklerini kullanmak suretiyle ister com olsun ve isterseniz de com.tr olsun hiç fark etmeksizin işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Com.tr olması tabii ki de tercih edilebilir olmasının da bir sebebidir ancak bu özelliği gereksiz yere aramak da doğru değildir.

Com ile com.tr arasındaki farktan dolayı herhangi bir fiyatta da değişme olmamakta ve sitenizin devrini yaparken diyelim ki satmak amacıyla elinizde iki adet site var ve bu sitelerden bir tanesinde com usantısı var iken, diğerinde com.tr uzantısı olabilir. Bu durumu fazla ciddiye almamakla birlikte her iki siteyi de aynı miktarda paraya satabilirsiniz. Sitelerin değeri açısından uzantılarının pek bir önemi olmasa da tek etkisi o sitenin hangi ülke tarafından tescillendiği göstermektedir. Bu sayede o sitenin sahipleriyle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Her sitenin her ülkede şubeleri bulunmakta olup, siteler bu şubelere göre isim almaktadırlar. Örneğin Google.com.tr sitesinden, google ’nin Türkiye’deki versiyonuna ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Google.com.ar uzantısından da googlenin Arabistan’daki uzantısına ulaşabilirsiniz. Bu sayede ona göre, o ülkenin kullanmış olduğu alfabede hizmet veren Google den yararlanabilirsiniz. Bunun haricinde bir faydası da olmayan uzantılar o sitenin hangi ülkeye ait olduğunu belirtir. Bununla birlikte o ülkenin özelliği hakkında sahip olduğunuz bilgileri güncelleyerek o ülkede sitede sunulan hizmetin verilme derecesine de sahip olabilirsiniz.