X

Yazar: 17 Temmuz 2020

Araştırmacılar, Modern Bilgisayarları Hızlandırmak İçin ‘Virüs’ Kullandı

Araştırmacılar, çığır açan bir çalışmayla, bilgisayar hızında ve verimliliğinde benzeri görülmemiş gelişmelere yol açabilecek bir yöntemi başarıyla geliştirdiler.

Bu çalışma sayesinde, araştırmacılar; Desmond Loke, Griffin Clausen, Jacqueline Ohmura, Tow-Chong Chong ve Angela Belcher: Bir virüs kullanarak daha iyi tipte bir bellek geliştirmek için “genetik mühendisliğini” kullanarak bir yöntem geliştirdi.

Çalışma, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi (SUTD) araştırmacılarının işbirliği sayesinde gerçekleşmektedir.

Çalışma, daha hızlı bilgisayarların elde edilmesi için gerekli olan önemli noktanın, milisaniye sürelerinin kısaltılması ile olduğunu açıklıyor. Bu genellikle, geleneksel rastgele erişimli bellek (RAM) çipi (hızlı ama pahalı ve geçici) arasındaki bilginin aktarılmasından ve depolanmasından kaynaklanır; bu, kalıcı olmayan fakat nispeten yavaş olan bilgiyi (ve sabit diski) korumak için güç kaynağına ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Bu, faz değişim hafızasının devreye girdiği yerdir. Faz değiştirme belleği bir RAM yongası kadar hızlı olabilir ve sabit sürücüden daha fazla depolama kapasitesi içerebilir. Bu bellek teknolojisi, amorf ve kristalin durumları arasında tersine çevrilebilen bir malzeme kullanır. Ancak, bu çalışmaya kadar, kullanımı önemli kısıtlamalar ile karşı karşıyaydı.

İkili tip bir materyal, örneğin galyum antimonide, faz değişim hafızasının daha iyi bir versiyonunu ortaya koymak için kullanılabilir. Ancak bu malzemenin kullanımı güç tüketimini artırabilir ve yaklaşık 620 kelvin (K) ‘de malzeme ayrışmasına uğrayabilir. Bu nedenle, mevcut entegre devrelere ikili tip bir malzemeyi dahil etmek zordur, çünkü tipik üretim sıcaklıklarında yaklaşık 670 K’de ayrılabilir.

SUTD’den Yardımcı Prof Desmond Loke; “Araştırma ekibimiz, küçük tel teknolojisi kullanarak bu büyük engelin üstesinden gelmenin bir yolunu bulmuştur.”

Küçük teller yapmanın geleneksel süreci, ikili tip malzemenin ayrılmasına neden olan 720K civarında bir sıcaklığa ulaşabilir. Tarihte ilk defa, araştırmacılar, M13 bakteriyofajını (daha yaygın olarak virus olarak bilinir) kullanarak, küçük germanyum-kalay oksit tellerin ve hafızanın düşük sıcaklıklı bir konstrüksiyonu elde edilebileceğini gösterdi.

Loke’a göre, bu olasılık, modern bilgisayar işlemlerinin ilerlemesi için gereken milisaniye depolama ve transfer gecikmelerinin ortadan kaldırılmasını sağlayacak. Şimdi hızlı çalışan süper bilgisayarlar, hiç olmadığı daha kadar yakın…