X

Yazar: 29 Temmuz 2020

Alan Adları Uzantıları Anlamları

Alan Adları Uzantıları AnlamlarıUzantılar aslında sitelerin türü hakkında bilgi verme amacı taşımaktadır. Bu doğrultuda .com uzantısı Türkçe ‘de “ticari” anlamına gelen “Commercial” kelimesinin kısaltmasıdır. Yani .com uzantılı bir site adı duyduğumuzda bunun ticari amaçlı bir site olduğunu düşünmemiz mantığıyla yola çıkılmıştı. Fakat ticari amaçlı olsun olmasın bütün sitelerin .com uzantısını kullanmayı tercih etmesi nedeniyle en popüler alan adı uzantısı .com oldu.

Aynı şekilde de .net alan adının uzantısı Türkçe ‘de ağ, şebeke anlamına gelen “Network” kelimesinin kısaltması. Bu da internet ve iletişim hizmeti sunan firmaların web sitelerinin uzantısı olacağı mantığıyla yola çıkıldı. Fakat .com alan adının alternatifi haline geldi. Yani .com alan adı uzantısı doluysa, .net alan adı almak tercih edilir oldu.

Bir diğer popüler uzantı da .org uzantısı. Bu uzantının mantığı da aynı yani Türkçe ‘de organizasyon anlamına “Organization” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşuyor. Amacı ise kar amacı gütmeyen dernekler, sivil toplum kuruluşlarına ait web siteleri için yola çıkılmıştı. Fakat .com ve .net uzantıları dolu olması durumunda tercih edilen bir alan adı uzantısıhaline geldi.

Bu mantıkla hemen hemen her ülkenin bir alan adı uzantısı var. Ülkemiz Türkiye ‘nin de alan adı uzantısı .tr ve .tr uzantılı bir site görüldüğünde bunun Türkiye ‘ye ait bir site olduğu düşünülmesi gerekiyor. Orijinal yazılışı Colombia olan Kolombiya ‘nın domain uzantısı da .co. Dolayısıyla mantık olarak .co uzantılı web sitesi Kolombiya ile alakalı olmalı. Fakat .co uzantısı dünyanın en popüler alan adı uzantısı .com ‘a son derece yakın olması nedeniyle en çok tercih edilen alan adları arasında yer alabiliyor.

Netice olarak .com veya diğer domain uzantısının önemi SEO açısından hem var hem de yok diyebiliriz. Fakat SEO ‘da en ufak bir faydayı bile göz önünde bulundurmak gerektiğinden, söz konusu küçük faydayı da dikkate alarak hareket etmekte fayda var. Bu doğrultuda örneğin araba gibi jenerik bir kelimenin .co uzantısı boşsa alınabilir. Fakat “Araba Bakım Servisi” gibi bir kelimesinin .co uzantısını almak çokta mantıklı değildir. Bu alan adını “Araba Tamir Servisi” veya “Oto Bakım Servisi” gibi türeterek .com uzantılı boşta olanını almak daha mantıklıdır.