X

Yazar: 16 Haziran 2023

Alan Adı Uzantısı Nasıl belirlenir?

Alan adı uzantıları, genellikle bir ülkenin veya bir kategoriye ait olan web sitelerini tanımlamak için kullanılır. Belirli bir alan adı uzantısını seçmek için aşağıdaki faktörler etkili olabilir:

  1. Ülke kodu: Bazı alan adı uzantıları, ülkeleri veya bölgeleri temsil etmek için kullanılır. Örneğin, “.tr” Türkiye’yi, “.uk” Birleşik Krallık’ı, “.de” Almanya’yı temsil eder.
  2. Kategori veya sektör: Bazı alan adı uzantıları, belirli bir kategori veya sektöre ait web sitelerini tanımlamak için kullanılır. Örneğin, “.edu” eğitim kurumlarını, “.gov” hükümet kurumlarını, “.org” kar amacı gütmeyen kuruluşları temsil eder.
  3. Genel kullanım: Bazı alan adı uzantıları ise genel amaçlıdır ve herhangi bir kullanıcı tarafından istenilen amaçlar için kullanılabilir. En yaygın olanı “.com” uzantısıdır ve “ticari” anlamına gelir.

Alan adı uzantılarının belirlenmesi ve yönetimi, uluslararası düzeyde faaliyet gösteren Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) tarafından koordine edilir. ICANN, alan adı kaydı ve yönetimiyle ilgili politikaları belirler ve alan adı uzantılarının kullanımını düzenler.

Daha Fazla Bilgi İçin İzmir Web Tasarım Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz.