X

Yazar: 27 Temmuz 2020

Alan Adı Uzantılarının SEO Etkisi

Alan Adı Uzantılarının SEO EtkisiAlan adı tercihinde en önemli rol oynayan unsurlardan biri SEO etkisi. Yani seçilen alan adı veya alan adı uzantısının, arama motorlarında sitenin üst sıralara çıkmasında rol oynaması ayrı bir öneme sahip. Bu nedenle, bundan yaklaşık 10 sene kadar önce milyonlarca dolara alan adları satılıyordu. Örneğin krediler anlamına gelen loans.com alan adı 3.2 milyon dolara, pizza.com 2.8 milyon dolara, bira anlamına gelen beer.com 7.4 milyon dolara satılmıştı. Bu doğrultuda loans.com ‘u alan firma, arama motorlarının kriterlerine çok fazla uymayan bir site yapsa bile, loans diye arama yapıldığında ilk sırada çıkıyordu. Bunun bir haksızlık olması nedeniyle, Google ilk olarak alan adlarının sıralamadaki önemini azalttı. Yani alan adınız ne olursa olsun, doğru düzgün bir site yapmazsanız, bu garanti olarak Google ‘da 1. sırada olacağınız anlamına gelmiyor.

Alan adlarının yanı sıra alan adı uzantıları konusunda da bir adaletsizlik meydana gelmeye başladı. Zira internetin sürekli gelişmesi, her geçen gün yeni internet sitelerinin ortaya çıkması, yine her geçen gün daha fazla alan adının satın alınması nedeniyle .com gibi önemli bir uzantıda nitelikli bir alan adı bulmak zorlaştı.

Bunun yanı sıra Google ‘ın satın alınamayan, sadece devlete ait kurumlar tarafından kullanılabilen .gov ve yine satın alınamayan, sadece üniversiteler tarafından kullanılabilen .edu uzantılara önem vermesi de suistimal edildi. Bu uzantılı web sitelerinden bir şekilde geri bağlantı (backlink) alan kişiler arama motorlarında kolaylıkla üst sıralara çıkıyordu.

Bir başka unsur ise, .com alan adı bulmanın zor olması nedeniyle, son yıllarda yüzlerce uzantı çıktı. Hatta artık uzantıyı bizim belirleyebileceğimiz konusunda haberler çıktı. Örneğin www.Kodcu.Herif şeklinde bir alan adı alınabileceğine dair haberler yapıldı. Fakat bu alan adı tescil sitelerinde ya hayata geçmedi ya da ilgi görmedi.

Bunlar ve daha sayabileceğimiz birkaç nedenle Google yeni veya eski alan adı uzantısı fark etmeksizin bütün alan adı uzantılarına eşit mesafede olacağını belirtti. Yani domain uzantısının önemi Google için yok diyebiliriz. Bu nedenle SEO açısından istediğiniz alan adı uzantısını alabilirsiniz.