X

Yazar: 25 Mart 2020

Web Tasarım Trendleri 2020

Web tasarım endüstrisi hızla gelişiyor. Bir zamanlar trend olan şey bir yıldan daha az bir sürede modası geçmiş olabilir. Her gün yeni web tasarım araçları, teknolojileri ve trendleri tanıtılmaktadır. Geleceğe dönük ve hızla modası geçmeyen bir web sitesi oluşturmak için en son web tasarım trendlerini bilmek önemlidir.

Bu yazıda, size rekabet avantajı sağlayabilecek 2020 web tasarımı trendi hakkında bilgi edineceksiniz.

Web Tasarım Trendleri 2020

Web Tasarım Trendleri 2020

1. Parlayan Renk Düzeni

Web tasarımcıları, web tasarımlarını pop yapmak için parlak renk şemaları ve web tasarımı ile deney yapacaklar. İster beğenin ister beğenmeyin, cesur neon renk tonlarını ve yüksek doygun renklerin tonlarını görmeye hazır olun, 2020’de ekranlarımızı süslüyor. Bu renkler, tasarımınızı parlatmak için daha ince nüanslarla birleştirilecek.

Bu, farklı çift tonlu web tasarımının oluşturulmasına yol açacaktır. Bu çift tonlu web tasarımı harika görünmekle kalmaz, aynı zamanda şirket markanızın bir parçası haline getirme fırsatı da verir, özellikle de doğru rengi kullanıyorsanız. Bu web tasarım kalabalığın öne çıkmasını sağlayacak eşsiz bir görünüm verecektir.

2. Fotoğrafları Grafiklerle Birleştirme

Web tasarımcıları, fotoğrafları çizimler ve grafiklerle birleştirerek kişiye özel bir mesaj iletmeye çalışacaklar. Bu tür görüntüler markanızı destekleyecek web sitenize yeni bir görünüm kazandırır. Gerçek fotoğraflarla bir araya getirilmiş daha fazla çakışan grafik görebiliriz.

Bu çizimlerin stilini marka kişiliğinizle eşleştirdiğinizden emin olun, aksi takdirde bu grafikleri ilk etapta kullanma amacını öldürür. İllüstrasyon tarzı, insanların fotoğraflarınızı nasıl algıladığını doğrudan etkiler. Örneğin, insanların sizi eğlenceli ve neşeli bir marka olarak görmesini istiyorsanız, bu görüntülere daha karikatürize bir dokunuş verebilirsiniz. Bir profesyonel olarak görülmek istiyorsanız, geometrik ve ayrıntılı çizimler kullanabilirsiniz.

3. Konuşma Arayüzleri

Ses tabanlı arayüzler 2020’de günün ışığını görecek. Platform, sesli arama, sanal asistan, akıllı hoparlörler ve daha fazlasının yükselişiyle zaten ayarlandı. Tüm geliştiriciler ve tasarımcılar bu özellikleri tasarımlarına dahil etmelidir. Bu kolay olmasa da, ses tabanlı arayüzlerin geleneksel arayüze göre sunduğu avantajlar, onları kullanmaya teşvik edebilir.

Konuşma arayüzlerinin bazı avantajları:

  • Kolaylık ile kullanıcı deneyimini geliştirir
  • Kullanıcı tercihleri ​​hakkında yararlı bilgiler edinebilme
  • Rehberlik sunarak kullanıcıları etkileşimde tutun
  • Size rekabet avantajı sağlayın

Ses tabanlı arayüzleri benimseyen çok az sayıda şirketle, rakipleriniz üzerinde kolayca avantaj elde edebilirsiniz. Ayrıca, web sitenizin hemen çıkma oranını düşürebilir ve web sitenizde nasıl gezineceğiniz konusunda rehberlik sunarak kullanıcıyı uzun süre web sitenizde tutabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcı davranışı ve tercihleri ​​hakkında eyleme geçirilebilir bilgiler sağlayabilir.

4. Etkileşimli 3D Öğeler

3D teknolojisi olgunlaştıkça maliyeti ve karmaşıklığı azalacaktır. Etkileşim tasarımında yaygın olarak kullanılacaktır. Giderek daha fazla işletme müşterilerini memnun etmeye çalışacak ve sürükleyici 3D öğeler bu hedefe ulaşmak için harika bir yoldur. Tasarımcılar sürükleyici bir deneyim yaratmaya çalışırken, son derece gerçekçi 3D öğeler ve tasarımlar bir zımba haline gelecektir. Web sitenizde bu etkileşimli 3D öğeleri kullanmanın en büyük özelliği, kullanıcıları web sitenizde daha uzun süre kalmaya ikna etmesidir.

5. Yumuşak Gölgeler ve Katmanlar

Yumuşak gölgeler, kayan elemanlar ve katmanlar, tasarımınıza web tasarımınızı diğerlerinden ayırabilen sahte 3D bir görünüm verir. Web tasarımcıları bu eğilimi web tasarımlarına daha fazla derinlik katmak için kullanacaklar. Bu efektle ilgili en iyi şey, yalnızca grafiklerle sınırlı olmaması ve aynı zamanda fotoğraflarda ve metinlerde de kullanabilmenizdir.

6. Karanlık Mod

Mobil işletim sistemlerinde ve arayüzlerde dalgalar yaptıktan sonra, karanlık mod nihayet web tasarımlarımıza geçiyor. Kontrast oranını en üst düzeye çıkararak göz yorgunluğunu en aza indirirken görsel ergonomiyi artırabilir. Bir OLED ekranınız varsa, size zifiri siyah bir görünüm vermek için tüm pikselleri kapatabileceği için gerçekten parlar. Bazı pikselleri kapatarak güç tasarrufu yapabilir ve ekranlarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Dahası, koyu arka plan sayesinde diğer öğeleri ve renkleri gerçekten canlandırabilir.

7. Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış Gerçeklik, son birkaç yıldır web tasarım trendlerinden biri olarak öne çıktı, ancak maalesef henüz ana akım haline gelmedi. 2020 bunun olacağını göreceğimiz bir yıl olacaktı. AR teknolojisi geliştikçe ve daha erişilebilir hale geldiğinde, tasarımcıların gerçeklerimizi aşan hiper gerçekçi 3D çizimlerle oynadığını göreceğiz. AR, web sitesi ziyaretçilerine gerçekten sürükleyici bir web deneyimi sunabildikleri için web tasarımcıları için bir ton fırsat açtı. Bu, kullanıcıların dikkat sürelerinin her zaman düşük olduğu ve markaların kullanıcıları etkileşimde tutmak için mücadele ettiği bir çağda kritiktir.