X

Yazar: 2 Nisan 2020

Web Sitelerde Önbellek Sorunları

Tarayıcı önbelleğe alma işlemi, tekrarlanan ziyaretçiler için çok önemlidir. Kullanıcılar web sitenize her geldiğinde, tarayıcıları resimler, CSS ve Java dosyaları gibi tüm dosyaları belirli bir süre boyunca depolar. Ziyaretçiler tekrar web sayfasına geldiğinde, tarayıcı önbelleğe alma bu depolanan dosyaların kullanıcının bir sonraki ziyaretinde hızlı bir şekilde sunulmasına olanak tanır.

Gidiş-dönüş sayısını azaltmak, sayfa yükleme sürelerinin daha hızlı olmasına ve kullanıcı deneyiminin geliştirilmesine neden olur. Önbellekleme, web sitenizi hızlandırmanıza kesinlikle yardımcı olabilir, ancak sorunları olmadan değil. Önbelleği düzgün ayarlamazsanız, kullanıcı etkileşimi zarar görebilir. Güçlü kullanıcı deneyimlerini korumak için sağlam bir önbellek stratejisi geliştirmek önemlidir.

Web Sitelerde Önbellek Sorunları

Web Sitelerde Önbellek Sorunları

WordPress kullanmıyorsanız, HTTP yanıt başlıklarına Önbellek Denetimi ve Varlık etiketleri (ETags) üstbilgilerini ekleyebilirsiniz. ETag’ler, istemcinin bir kaydın en son sürümüne sahip olup olmadığını doğrulamak için kullanılır. Önbellek kontrolü istemci ve sunucu yanıtlarında tarayıcı önbellekleme ilkelerini tanımlamak için kullanılır. Sonuç olarak, bu üstbilgiler, ziyaretçilerin aynı dosyaları sunucudan iki kez indirme ihtiyacını azaltmanıza ve HPPT isteklerinin sayısını azaltmanıza yardımcı olur.

Web siteniz WordPress’te çalışıyorsa, daha iyi performans için önbellek eklentilerini kullanabilirsiniz. Veritabanı temizleme, CDN entegrasyonları ve daha pek çok özellik içeren harika bir premium önbellek eklentisidir. Daha hızlı web sitelerine sahip olacak şekilde ayarlamak için bize ulaşmalısınız.