X

Yazar: 13 Mart 2020

Mobil Uyumlu Web Tasarımı Nedir?

Mobil Uyumlu Web Tasarımı, kullanıcı arabirimlerinin ekran çözünürlüğüne Mobil Uyumlu olduğu bir web tasarımı biçimidir. Böylece, İnternet’e bağlanabilen tüm cihazlar, cihaz ve çözünürlük özelliklerinden bağımsız olarak kullanıcı için gezinme kolaylığı sağlar. Cihaz kişisel bir bilgisayar, telefon, tablet, televizyon, araç veya yakın gelecekte neredeyse her şey olabilir. Başka bir deyişle, farklı kullanım senaryoları için aynı veya çok benzer kullanıcı deneyimlerini sağlamak için kullanılan bir tasarım yaklaşımıdır.

Mobil Uyumlu Web Tasarımı Nedir?

Mobil Uyumlu Web Tasarımı Nedir?

Mobil Uyumlu web tasarımı yaklaşımında iki temel bileşen vardır. Bu bileşenler web sitesinin içeriği ve içeriği içeren web sitesinin kendisidir. Web sitesinin boyutları, web sitesinin görüntülendiği ekranın çözünürlüğü ve boyutlarına uygun olarak yazılım aracılığıyla belirlenir. Tanımlama işleminin ardından, içerikler bu sayfaya eklenir. Önceki tasarım yaklaşımlarının aksine, içeriklerin görüntülenmesi dinamik olduğundan, web sitesi tarafından sağlanan kullanıcı deneyimi cihazlar farklı olsa bile benzer veya aynı olacaktır. Bu durum istihdam edilebilirliği arttırmaktadır.

Kullanıcı dostu bir web sitesi, şirketlerin ve bireylerin beklediği bir sonuçtur. Ayrıca, istihdam edilebilirlik, web tasarımı ve şirketler için pazarlama stratejilerinde anahtar bir faktördür. Bu durumda, içerikler su ve web sitesini içeren bir gemi olarak düşünülebilir. Geminin şekli değiştikçe suyun şekli de değişir.