X

Yazar: 13 Mart 2020

Mobil Uyumlu Web Tasarımı Neden Gereklidir?

İnternet kullanımının ve İnternet’e erişilen cihazların kullanımındaki artışla birlikte, farklı ekranlarda farklı görünen web siteleri sorunu başladı. Bu hem kullanıcıları hem de web sitesi sahiplerini etkiledi. Bu sorun için düşünülen ilk çözüm, her ekran türü için farklı web siteleri tasarlamak ve bu web sitelerini sahip oldukları ekranlara göre kullanıcılara sunmaktı.

Mobil Uyumlu Web Tasarımı Neden Gereklidir?

Mobil Uyumlu Web Tasarımı Neden Gereklidir?

Bu çözüm başlangıçta etkili olmasına rağmen, geliştirme ve sürdürülebilirlik maliyetini arttırdı. Bu nedenle, sadece bütçelerindeki gelişim maliyetleri için daha fazla miktar ayırabilen şirketler ve bireyler tarafından uyarlanmıştır. Bu çözüm, İnternet’e bağlanabilir cihazların çözünürlük özellikleri ve boyutlarının son on yılda büyük çeşitlilik göstermesinden dolayı yetersiz kalmıştır. Web sitelerini onlarca farklı çözünürlük özelliği için tasarlamak ve güncellemek büyük miktarda para, insan gücü ve iş tanımlarının tekrarını gerektirir.

Bu gereklilik, internet kullanımındaki artış ve cihaz çeşitliliği ile ilgili istatistiklerde görülebilir. Mobil İnternet kullanımı, masaüstü bilgisayarlarla İnternet kullanımına kıyasla sekiz kat artmaktadır. Bugün her beş kişiden biri interneti günlük olarak kullanıyor ve interneti kullananların% 25’i tüm mobil cihazlarda arama yapıyor. Bu istatistiki bilgilere ek olarak, kullanımdaki multimedya çeşitliliği de değişmekte ve boyut olarak artmaktadır. Endüstrinin bu gelişmeye ayak uydurması için dinamik bir tasarım yaklaşımına ihtiyaç vardır. Bu yaklaşımlardan biri, Mobil Uyumlu web tasarımıdır.