X

Yazar: 14 Mart 2020

İzmir Web Tasarımında Estetiğin Rolü

Bu makale bağlamında estetik terimi görsel, sağlam ve etkileşimli etki araçlarını kapsamaktadır. Bununla birlikte, makale öncelikle renkler, tipografi, tasarım, resimler, video klipler, flash animasyonlar vb. Açısından görsel efekt araçlarına odaklanmaktadır.

İzmir Web Tasarımında Estetiğin Rolü

İzmir Web Tasarımında Estetiğin Rolü

Görsel iletişim, bir kelime yazılır yazılmaz, seçilen bir renk veya ekranda görüntülenen bir metin ve kasıtlı olsun ya da olmasın herhangi bir görsel ifade, sitenin ziyaretçisine bir şey iletir. İzmir Web tasarımcısı asla grafik tasarım öğelerinin etkilerini atlayamaz. Bunlar her Web sitesinde verilmektedir. Menü için canlı, sıcak kırmızı bir renk seçersek, sakin, soğuk bir mavi renk seçmemizden farklı bir şey iletişim kurarız. Başlıklar için özel olarak tasarlanmış bir tipografimiz varsa, Web sitemizde, örneğin Verdana gibi en yaygın tipografiyi seçmemizden daha kişisel bir izlenim bırakıyoruz. Bununla birlikte, karmaşık, multimedya kurulumları, etkileyici resimler ve video klipler en azından prensip olarak isteğe bağlı ekstralardır, çünkü herhangi bir İzmir Web tasarımında ele alınması gereken faktörler verilmez. Metin ve rengin görsel unsurlarıyla çalışmak zorundayız, ancak estetik efektleri multimedya Flash kurulumlarını ve güzel resimleri uyarmak şeklinde atlayabiliriz.

Önleyemeyeceğimiz tek şey, görsel efektlerin kullanımı kasıtlı olsun ya da olmasın, bir Web sitesinde her zaman görsel iletişim olmasıdır. İletişimimizin kasıtlı olabilmesi için grafik efektleri ve görsel semboller hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Görsel efektler, az çok estetik deneyimler yaratmanın yanı sıra, içerik iletişiminde de önemli bir rol oynar.