X

Yazar: 28 Mart 2020

İzmir Web Tasarımda Hosting Seçimi

Tüm içeriğinizi topladınız, güzel bir web sitesi tasarladınız, arama için optimize ettiniz ve yayınlanmaya hazırsınız. Şimdi soru şudur: Web barındırma hizmetimde ne aramalıyım? Ve nasıl mevcut web sağlayıcıları barındırma karşılaştırmak?

Yanıtlar, kitlenizin nerede olduğu, ne kadar trafik beklediğiniz ve bir dizi başka faktör de dahil olmak üzere web sitenizin belirli ihtiyaçlarına göre değişir.

Ancak günün sonunda, bir barındırma hizmetini değerlendirmek için en önemli dört bileşen şunlardır:

  • Hız
  • Güvenilirlik
  • Ölçeklenebilirlik
  • Güvenlik
İzmir Web Tasarımda Hosting Seçimi

İzmir Web Tasarımda Hosting Seçimi

Şimdi bu boyutların her birine daha yakından bakalım.
Hız: “Sitem ne kadar hızlı yüklenecek?”

Bir barındırma hizmetinin hızını değerlendirmek, nerede olurlarsa olsunlar, sitenizin ziyaretçilerinin tarayıcılarına ne kadar hızlı yüklendiğini ölçmek anlamına gelir. Sitenizin dosyaları tek bir sunucuda, tek bir yerde barındırılıyorsa, ziyaretçiler sunucunuzdan uzak olduklarında daha yavaş ve daha yavaş sayfa yüklemeleri görürler.

Çözüm, varlıklarınızı bir içerik dağıtım ağında (CDN) depolamak ve dağıtmaktır. Bir CDN, dosyalarınızı dünya çapındaki veri merkezlerine dağıtır ve ardından onlara en yakın veri merkezi aracılığıyla ziyaretçilere sunar. Bu, dünya genelindeki tüm ziyaretçileriniz için hızlı sayfa yüklemeleri anlamına gelir.

Tabii ki, web sitenizin dünyadaki insanlar için mümkün olduğunca hızlı yüklendiğinden emin olmak istedik, bu yüzden bir değil iki CDN kullanarak bir adım daha attık:

  • Fastly
  • Amazon Web Servisleri (AWS)

Kullandığımız ilk CDN, Hızlı bir şekilde HTML belgelerinizi teslim eder. Hız, bu ilk belgenin anahtarıdır, çünkü tarayıcıya daha sonra hangi görüntüye, CSS’ye ve JavaScript dosyalarına ihtiyaç duyduğunu söyleyen şeydir, bu yüzden ikinci bir CDN kullanıyoruz. Webflow’da, ilk bayt süresini (TTFB) optimize etmeye çalışıyoruz, çünkü bu, ziyaretçi deneyimi ve sayfa yükleme hızlarında en büyük faktördür.

Bu genellikle sayfa hızı araçları tarafından göz ardı edilir, ancak sitenizin sıralamalarını gerçekten etkilediğine inanmak için iyi bir neden vardır: Bir Moz makalesine göre, daha düşük TTFB ve daha yüksek arama motoru sıralamaları arasında bir korelasyon var yine de çok fazla odaklandık bu hayati ölçüt.

Site içeriği yükleme süresini hızlandırmak için Amazon Web Services’i nasıl kullanırız?

İkinci CDN’imiz, Amazon Web Services (AWS) Cloudfront, sitenizin varlıklarını size daha da fazla konumdan (veya “Durum Noktaları” için PoP’lar) sunar. Bu, görüntülerin ve videoların da çok hızlı yüklenmesini sağlar.

Business hosting planımız bunu daha da ileri götürür ve diğer hosting planlarımıza göre PoP sayısının üç katına erişmenizi sağlar.
Ölçeklenebilirlik: “Sitem viral hale gelirse çökecek mi?”

Siteniz tonlarca trafiği kaldırabilecek mi? Yoksa sunucunuz çok fazla istek aldığında devrilir mi? Ölçeklenebilirlik için temel soru budur: Site trafiğiniz arttığında ne olur?

En iyi hizmetler, trafiğiniz hızlandıkça ve akış olarak sunucuları otomatik olarak döndürerek bunu halleder, böylece istediğiniz miktarda trafiği işleyebilirsiniz. Fastly ve Amazon EC2’den biraz yardım alarak İzmir Web hosting tam olarak bunu yapar.